Kvepalų istorija

Šiais laikais retas žmogus įsivaizduoja savo dienos pradžią be lengvo kvepalų purkštelėjimo. Kasdien sukuriami vis nauji kvepalai, vis naujo aromatų junginiai, kuriai neretai nustebina. Didžioji  dalis žmonių savo namuose turi, ir kasdien naudoja net ne vienos rūšies kvepalus: vienus ryte, kitus vakare. Trečius vasarą, o ketvirtus žiemą ir t.t. Tad nieko nestebina toks kvepalų pramonės klestėjimas.

Tačiau taip buvo ne visada. Parfumerija žinoma jau nuo seno. Pats žodis parfumerija ( per fumum) – yra kilęs iš lotynų kalbos, ir reiškia „prieš rūkymą“. Pirmieji kvepalai buvo gaminami Egipte, Rytų Azijoje, smilkalų pagrindu. Patys pirmieji kvepalai tikrai nebuvo iš gėlių (šiuo metu patys populiariausi kvapai yra būtent sukurti vienų ar kitų gėlių pagrindu).

Pirmųjų kvepalų atsiradimas istoriniuose šaltiniuose užfiksuotas Pyrge (dabartiniame Kipre). Archeologai atrado tikrą senovinę parfumerijos gamyklą su daugybe maišytuvų, kolbų, distiliavimo indų, bei buteliukų, kurie, kaip manoma, buvo skirti kvepalams išpilstyti. Kvepalai buvo gaminami iš įvairiausių aliejų, prieskoninių žolių ir pan.

Vėlesniuose amžiuose buvo išrastas naujas kvepalų išgavimo būdas, kuris yra naudojamas iki pat šių dienų – tai distiliavimas. Distiliacija padėjo išgauti kvapiąsias medžiagas iš gėlių žiedų. Tikriausiai nieko nenustebins faktas, kad patys pirmieji tokiu būdu išgauti kvepalai buvo rožių kvapo. Vėliau buvo imta išgauti kvepalus iš kitų gėlių, bei gautus aliejus maišyti tarpusavyje taip išgaunant visiškai naujus, tais laikais unikalius kvapus. Tai buvo itin didelis žingsnis šiuolaikinės parfumerijos atsiradimo istorijoje.

Šiuolaikiniai kvepalai nuo savo pirmtakų skiriasi tuo, kad tai  buvo tiesiog kvapieji aliejai ar jų mišiniai, šiais laikais kvapiosios medžiagos yra maišomos su alkoholiu. Tokiu būdu prailginamas kvepalų galiojimo laikas, jie ilgiau laikosi ant kūno, bei sumažėja gamybos kaštai. Pirmieji tokie kvepalai buvo pagaminti XIVa. Pabaigoje, Vengrijoje, karalienės paliepimu, ir jų pavadinimas „Vengrijos vanduo“.

XVIa. Kvepalų gaminimas sparčiai plito, pirmavo Prancūzija, atsirasdavo vis naujos gamyklos, kurios stengėsi atrasti naujus, dar neatrastus kvapiųjų medžiagų mišinius, tarp šių fabrikų virė arši konkurencija, kurie atras geresnį, sumanesnį kvapą. Kvepalų gamybos procesai buvo labai saugomi, nes gamintojai bijojo, kad konkurentai nepavogtų jų sukurtų formulių. Toks gausus kvepalų gaminimas turėjo itin didelės įtakos Prancūzijos ekonomikai, gėlių auginimas tapo viena pagrindinių to meto pramonės šakų.

Viduramžiais kvepalai buvo prieinami tik aukščiausiems visuomenės sluoksniams, ir pagrindinė jų paskirtis buvo užgožti bloga kūno kvapą, kuris atsirasdavo dėl higienos trūkumo.

Šiandien, be abejo viskas yra kitaip. Kvepalai prieinami kiekvienam visuomenės sluoksniui, ir jų pasirinkimas toks platus, kad net ir pats įnoringiausias ras savo uoslei tinkamiausią kvapą

Kiti straipsniai